Blog

Oświadczenie w sprawie przeprowadzonej kontroli wewnętrznej dotyczącej zawartości cukru w produktach białkowych

sfd11
Aktualności

Oświadczenie w sprawie przeprowadzonej kontroli wewnętrznej dotyczącej zawartości cukru w produktach białkowych

Spółka SFD S.A. oświadcza, że wewnętrzna analiza serii wyrobów pochodzących z zakładu podwykonawcy, który we wrześniu br. dopuścił się wprowadzenia niekonsultowanej zmiany w składzie produktowym, wykazała rozbieżność w zawartości cukrów w 4 na 20 odżywek białkowych.

Zlecona analiza obejmowała 20 produktów (w wybranych wariantach smakowych) dostępnych w ofercie SFD S.A. W 4 wyrobach tj. ALLNUTRITION Isolate Protein, ALLNUTRITION Micellar Casein, SFD Casein Micellar oraz FitWhey Whey Protein Concentrate wystąpiła rozbieżność w informacji  na temat rzeczywistej zawartości cukru, a tym, co zostało zamieszczone na etykietach. We wszystkich przebadanych produktach wartość białka zgadzała się z deklarowanym poziomem. 

Spółka SFD S.A. w swoich produktach deklaruje wartości odżywcze na podstawie certyfikatów surowców, przyjmując średnią wartość z deklaracji, na podstawie której renomowany producent surowca, u którego zaopatruje się Spółka, określa zawartość cukru. Z tego powodu, w zależności od partii surowca, wartości odżywcze, a w szczególności zawartość cukru, zawsze będą nieznacznie odbiegać od deklaracji znajdującej się na opakowaniu produktu. Wynika to z założenia Dyrektywy 90/496/EWG r. i rozporządzenia (UE) nr 1169/2011, które wskazują, że wartość energetyczną i odżywczą należy podawać w etykietowaniu jako „wartości średnie”, co oznacza taką wartość, która najlepiej przedstawia ilość składnika odżywczego w danym środku spożywczym i która obejmuje naturalną różnorodność środków spożywczych, wahania sezonowe, strukturę konsumpcji i inne czynniki mogące spowodować zmiany rzeczywistej wartości.

Co więcej, rzetelny wynik badania nigdy nie powinien opierać się wyłącznie na pojedynczej próbce  badawczej ze względu na niedostateczną homogeniczność produktu, błąd badania czy też dodatek substancji zniekształcających wynik – np. substancji słodzących. Rzetelne badanie polega na przeanalizowaniu kilku próbek różnymi metodami, z których następnie należy wyciągnąć średnią wartość.

Spółka SFD S.A. ma świadomość tego, jak ważna dla Konsumenta jest zawartość cukru w produkcie, dlatego podjęto decyzję o podniesieniu deklarowanej zawartości cukru na etykietach do maksymalnego poziomu. Ostatecznie Spółka zdecydowała się wstrzymać sprzedaż odżywek białkowych, w których wystąpiły jakiekolwiek rozbieżności w składzie produktu do czasu poprawy informacji na etykietach. Aktualne tabele wartości odżywczych dla produktów ALLNUTRITION Isolate Protein, ALLNUTRITION Micellar Casein, SFD Casein Micellar oraz FitWhey Whey Protein Concentrate są dostępne na stronie www.sfd.pl/sklep.

Za zaistniałe niejasności przepraszamy i zgodnie z deklaracją, zwiększamy częstotliwość badań naszych produktów, a także wprowadzamy jeszcze bardziej rygorystyczny proces kontroli podmiotów z nami współpracujących.